Zespół niespokojnych nóg

Na pewno mieliście okazję spotkać się z określeniem „zespół niespokojnych nóg”. Jest to bardzo powszechne zaburzenie ruchowe, więc przychodzimy do was z garścią informacji na ten temat.
 
A więc czym jest zespół niespokojnych nóg (RLS)?
Jest to pewnego rodzaju zaburzenie ruchowe kończyn dolnych , któremu towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia, zmęczenia, swędzenia lub bólu. Dolegliwości te jednak pojawiają się w stanie spoczynku, gdy nie wykonujemy żadnych czynności ruchowych nogami (najczęściej wieczorem, przed snem). W trakcie ruchu kończyn objawy znikają, ale tylko chwilowo – zaprzestanie aktywności poskutkuje momentalnym powrotem dolegliwości. Nie musimy chyba dodawać, że przez to RLS jest fundatorem problemów z zaśnięciem i nieprzespanych nocy .
 
Jak sobie z tym poradzić?
Oczywiście można udać się do lekarza po wnikliwszą diagnostykę i zbadanie na jakiej płaszczyźnie są to zaburzenia, jednak z doświadczenia wiemy, że najczęstszą przyczyną nadmiernej ruchliwości nóg jest mocne napięcie mięśni łydek i zaburzenia powięziowe. W związku z tym rekomendujemy naturalne sposoby walki z tym problemem. Przede wszystkim zalecamy wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią i rozluźnią mięśnie łydek oraz usprawnią krążenie. Dodatkowo można wprowadzić rolowanie mięśni łydek oraz całych nóg (jeśli nie macie w domu rollera możecie zastąpić go przykładowo twardą butelką lub twardą piłeczką – tenisowa będzie idealna).
 
Jeżeli powyższe wskazówki nie rozwiązują problemu możliwe, że przyczyna jest o wiele bardziej złożona. Wtedy zalecamy konsultację z fizjoterapeutą lub osteopatą, który indywidualnie rozpatrzy przypadek